همـه جــای دنیا   مهیای دفــاع از اســلام اســت.
زندگی نامه

وداع

آقای شاهسون تنها بازمانده آن واقعه درباره آخرین لحظه‏ های زندگی شهید ناصری و شهدای دیگر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران چنین می‏گوید:

روز شمار حوادث

گزارش کوتاهی از 17 مردادماه 1377، روز اسارت و شهادت تا 27 شهریورماه 1377، روز تشییع پیکر مطهر شهید محمد ناصر ناصری

آزادی و استقلال افغانستان

آنگاه که شوروی سابق به طور علنی و رسمی کشور افغانستان را با ارتش سرخ به قصد تسلط بر سرنوشت این ملت اشغال کرد، شهید ناصری در کنار مجاهدین قرار گرفت و در حد توان خود به آنان و ملت افغانستان کمک کرد، تا کشور خود را از چنگال اشغالگران آزاد سازند و آزادی و استقلال از دست رفته را باز پس گیرند. زمانی هم که مجاهدین بر کشور مسلط شدند و- متأسفانه با دست‏های مرموز خارجی- می‏رفت که اختلافات گروهی، قومی و نژادی و راه‏اندازی پروژه‏ی جنگهای داخلی، بار دیگر استقلال و آزادی کشور افغانستان را در معرض خطر قرار دهد، شهید ناصری همچون گذشته در کنار این مردم و نیروهای جهادی جای گرفت و برای آسیب ندیدن استقلال و آزادی این ملت و کشور با تمام وجود کوشید و تا پای جان ایستادگی کرد.

عشق شهادت

حضور در خط مقدم و جنگیدن با دشمن کافر و نشان دادن حماسه‏های به یادماندنی از دیگر فعالیتها و تلاشهای شهید ناصری در ارتباط با جبهه و جنگ بود. شهید ناصری یاران و دوستان بسیاری را در جبهه‏ها از دست داد، با این که به خانواده و دوستانش سفارش اکید کرده بود که دعا کنند تا به فیض شهادت برسد و خودش نیز دائماً از خداوند طلب شهادت می‏کرد، اما خواست خداوند آن بود که او به خون خفتن یاران را ببیند و خود در نهایت، در عالم غربت و در سرزمین دور و به دست شقی‏ترین عناصر روی زمین به شهادت برسد.

فرماندهي فرهنگي

پس از پایان جنگ، همچنان با روحیه‏ ای خستگی‏ ناپذیر در سنگرهای مختلفی مشغول خدمت به نظام و انقلاب می‏ شود. در این میان با استفاده از اوقات اندکی که برای استراحتش باقی می‏ ماند، مشغول ادامه تحصیل نیز می‏ شود که حاصل آن اخذ مدرک لیسانس در رشته مدیریت است. مسؤولیت‏های بعدی وی عبارتند از: مدیریت احتیاط حوزه بسیج در ستاد فرماندهی کل قوا، مسؤول مرکز تحقیقات دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در امور افغانستان، و نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور افغانستان.

اولین گامهای مبارزه

محمدناصر از همان سنین نوجوانی و با آغاز مبارزات ملت مسلمان و قهرمان کشور بر ضد رژیم سلطنت وابسته به بیگانه، با شور و هیجان غیر قابل وصفی به صف مبارزان و مردم انقلابی می‏ پیوندد و جایگاه مناسب خود را در میان دانش آموزان و جوانان انقلابی به دست می‏ آورد. در آن سال ها محمد ناصر تازه از روستا پا به شهر گذاشته بود و به عنوان یک نوجوان ساده، صمیمی، صادق و پاک روستایی، زندگی در محیط شهر را تجربه می‏ کرد. ورود او به شهر و تحصیل در دبیرستان همزمان بود با صدور پیاپی پیام های شورانگیز و هیجان‏ انگيز امام خمینی(ره) از نجف اشرف خطاب به ملت ایران و آغاز قیام و حرکت از حوزه ‏های علمیه.

مدافع

در سالهای آغازین انقلاب اسلامی به دلیل توطئه‏ های گوناگون دو ابرقدرت شرق و غرب در برابر آن، مسأله ضد انقلاب با عناوین مختلف مطرح شد. گروههایی وابسته به شوروی سابق و آمریکا که مأموریت یافته بودند تا از تثبیت و گسترش انقلاب اسلامی جلوگیری نمایند، گروههایی مانند منافقین، امتی‏ ها، خلق مسلمان، حزب منحوس توده، فدائیان خلق، کوموله و دموکرات و... گروههای یادشده در جای جای کشور به اغتشاش و ناامنی دست می‏یازیدند. ره‏گیری، ترور، شایعه‏پراکنی، بدبین کردن مردم به نظام اسلامی، حرکتهای مسلحانه در اطراف کشور، جاسوسی برای بیگانگان و راه‏اندازی فعالیتهای سیاسی و فرهنگی ضد اسلامی و ضد نظام اسلامی، از جمله‏ی آن حرکت‏ها محسوب می‏شد.

جهاد، عشق ناصری بود!

شهید ناصری در سال 57 از شهر بیرجند دیپلم گرفت و چنان که آوردیم سخت درگیر حوادث کشور شد و دیگر به طور منظم نتوانست تحصیلات خود را پی‏ گیرد تا این که در سال 1367 و با پایان یافتن جنگ، شهید ناصری وارد دانشگاه شد اما گرفتاریها و مشغله‏ی کاری چنان وقت او را پر کرده بود که علی‏رغم عشق پرشورش به ادامه‏ی تحصیل، در آن کار چندان موفق نمی‏شد و تنها از فرصتهای اندکی که پیش می‏آمد برای تحصیل خود وقت می‏گذاشت.

فرماندهي سپاه زيركوه

سال‏های پنجاه و نه و شصت، ضمن قبول مسؤولیت سپاه زیرکوه و حل و فصل نمودن مشکلات حاد آن، سفری به دو شهر «شیندند» و «فراه» می‏کند و ضمن گفت‏وگو با مسؤولین جهادی افغانستان، راهکارهای کمک به آنها را بیشتر و بهتر بررسی می‏نماید.
زندگینامه شهید محمد ناصر ناصری

زندگینامه شهید محمد ناصر ناصری

در یکی از روزهای بهاری در شهرستان بیرجند در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود.از دوران دبیرستان،در زمره نیروهای موثر انقلاب قرار می گیردو به زودی سر منشاءاقدامات جمعی زیادی ،مثل تظاهرات و یا حمله به یگان های نظامی می گردد. یکی از خصوصیات بارز او در ایام مبارزه این است که با به خرج دادن همتی بالا،درعین انجام فعالیت های چشمگیر انقلابی ، هرگز از درس خواندن باز نمی ماند و هرسال تحصیلی را با نمرات خوب و معدل بالا پشت سر می گذارد.پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، در تاسیس کمیته انقلاب اسلامی (سابق)و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیرجند نقشی کلیدی ایفاء می نماید و در حالی که به عضویت سپاه در می آید، موفق به اخذ دیپلم نیز می گردد. سخن گفتن از سردار شهید، محمد ناصر ناصری ، بدون پرداختن به ارتباطات و تعلقات خاطر آن بزگوار به افغانستان و افغانی ها ،قطعا کاری ناقص خواهد بود.اوکه از دوران کودکی با زندگی در نوار مرزی ایران و افغانستان، کم و بیش با مردمان آن سامان برخورد هایی داشته، همزمان با تجاوز شوروی سابق به آن کشور، در جبهه خدمت به مردم محروم و مجاهدین افغانی نیز فعال می گرددو به شکل گسترده ای اقدام به حمایت از نهضت جهادی آنان می کند.در عین حال، از انجام وظیفه در حراست از دستاورد های انقلاب اسلامی نیز باز نمی ماند.
گالری عکس ها
276
انقلاب بدون مرز
202
75